Jitrocel kopinatý: zklidní kašel, zahojí rány

délka čtení: 3 minuty

Léčivé účinky jitrocele jsou známy již po staletí. V nejstarších herbářích je jitrocel pro svoje široké využití popisován jako “matka rostlin” a řazen mezi devět posvátných bylin. 

Jitrocelový sirup, hojivá mast nebo bylinný čaj

Využití jitrocele a jeho léčivých účinků je opravdu všestranné. Jitrocel je znám především pro své dezinfekční, protizánětlivé a hojivé účinky. Jak jeho jméno napovídá, “rány brzy zacelí”, a tak byl lidově označován také například jako “hojílek”. Bylinkáři jeho usušené a na prášek rozdrcené listy sypali do otevřených ran, aby ránu vyčistil, zbavil hnisu a zahojil. Dodnes se pro podporu hojení ran i jizev užívají jitrocelové masti.

Jitrocel je skvělým bojovníkem proti respiračním onemocněním. Zklidňuje a léčí kašel, pomáhá proti zahlenění. Listy jitrocele obsahují slizovité látky, které tlumí podráždění sliznice dýchacích cest, kyselinu křemičitou, která napomáhá hojení, zinek pro zvýšení obranyschopnosti, a také látku akubin, která je přírodní antibiotikum

Díky absenci vedlejších účinků či kontraindikací je použití jitrocele vhodné i pro děti. Oblíbené jsou zejména jitrocelové sirupy, které pomáhají při dráždivém kašli a nachlazení a navíc skvěle chutnají. Podporují normální funkce dýchacího systému a přirozenou obranyschopnost organismu.

Čaj z jitrocele  usnadňuje vykašlávání a podporuje čištění plic. Je také nápomocný při léčbě chorob močového měchýře, při zánětlivých procesech v žaludku či ve střevech nebo při silné menstruaci

Sběr jitrocele pro domácí využití

Jitrocel najdete na loukách a polích od dubna do podzimu. Je to plevelná trvalka, kterou poznáte podle úzkých listů ve tvaru kopí. Je dobré jej sbírat ještě před květem. Ideální období pro sběr je od května do srpna v suchých slunných dnech. Využít můžete jak čerstvé listy, tak sušené. Čerstvá šťáva z listů je účinná pro hojení ran, jizev odřenin, otoků či puchýřů. Pro správné usušení a předcházení zapaření listů je vhodné jej sušit v tenké vrstvě na sluníčku nebo v troubě při teplotě do 40 stupňů. Listy správně usušeného jitrocele by měly být lámavé a mít tmavě zelenou barvu. Sušené listy skladujte v uzavřené nádobě ve tmě, aby nenavlhly.

Léčivé účinky jitrocele:

  • má antibiotické a protizánětlivé účinky, 
  • pomáhá při onemocnění dýchacích cest, angíně, chřipce i nachlazení,
  • zklidňuje kašel a pomáhá při zahlenění,
  • dezinfikuje a hojí rány,
  • čistí krev,
  • podporuje správnou činnost trávicího systému,
  • pomáhá při léčbě chorob močového měchýře,
  • může zmírnit silnou menstruaci.