Historie firmy. Aneb jak to bylo dál…

délka čtení: 3 minuty

V předchozím článku jsme se společně podívali na úplné počátky. Na kořeny, které sahaly až do 30. let minulého století. Ale jak to bylo dál? Které produkty vyrábíme už od založení naší rodinné firmy

Ty nejlepší bylinné čaje široko daleko

Mezi prvními výrobky, které nově vzniklá firma AROMATICA začala po svém vzniku v roce 1992 vyrábět, byly bylinné čaje. V Brně na Masné ulici, v prostorách bývalé Masné burzy, kde měla firma své sídlo a výrobu, se v plastové dětské vaničce ručně míchaly bylinné směsi. Všechny byliny tenkrát dodával brněnský majitel zdravé výživy pan Adolf Pleskač.

Ve vaničce se byliny míchaly podle receptur dr. Rukavičky a paní Zdeny Krajíčkové, první vedoucí výroby a vývoje. Paní Zdena byla nadšená amatérské bylinářka, která znala všechno. Doslova. 

čaje  čaje

Směsi se plnily ručně do průhledných sáčků a uzavíraly papírovou “manžetkou”. Čaje dostaly názvy jako např. Diana (ženský), Pascal (na vysoký tlak), Merkur (průduškový) nebo Kubíček (čaj pro děti). To podle syna pana majitele Šimůnka.

O své vysoké kvalitě nemusely český trh přesvědčovat dlouho a po čajích se začala velmi rychle zvyšovala poptávka, proto byla zakoupena první poloautomatická plnička. Směsi se již míchaly moderněji – v nerezové míchačce, kterou znáte ze stavby. Namíchaná směs se nasypala do zásobníku a automaticky se plnila zatím do průhledných sáčků a vkládala do barevné papírové krabičky již vévodil bílý hrníček s logem firmy. Každý čaj měl jinou barvu.

Po přestěhování do Šlapanic byla linka instalována do samostatné výroby. Zmodernizovali jsme i grafiku na obalech. Na krabičkách byly ručně malované různé léčivé byliny, které navrhla a sama namalovala dcera kamaráda pana Rukavičky

čaje  čaje

Díky zpřísňující se legislativě jsme ale během pár let museli krabičky přestat používat, abychom dle úřadů zákazníka “nemystifikovali”. Na všech krabičkách byla totiž stejná grafika bylinek a ta neodpovídala skutečným bylinkám ve směsi.

Po těchto komplikacích, ale i nutnosti změnit receptury dle nové legislativy, a také proto, že zákazníci stále více preferovali porcované čaje, jsme se nakonec rozhodli sypané čaje přestat vyrábět úplně.

Plnící linku jsme prodali a uzavřeli tak jednu výrobní kapitolu firmy.

čaje čaje

Chtělo to jen čas. A čaje jsou zpět. Porcované a stejně dobré

Po letech, i na základě stálých dotazů od zákazníků, jsme se k čajům ale vrátili. V roce 2014 jsem se rozhodli pro tolik požadované porcované čaje.

Nabízíme porcované čaje v kvalitě sypaného čaje, byliny nedrtíme a směs je bez obsahu prachu. Nálevový sáček je větší než běžné porcované bylinné čaje (obsah bylin 4g), je nebělený a svařený teplem (bez použití lepidla).

Velice si zakládáme na kvalitě bylin. Směsi jsou pouze a výhradně z bylinek od českého dodavatele. Byliny jsou atestované, mají certifikát. Čaje si ale nevyrábíme sami, necháváme si je plnit u našeho dvorního dodavatele bylin – u manželů Vlčkových z jižní Moravy.

Přistoupili jsme na jednoduchou „čistou“ grafiku, kterou si zákazníci velice chválí.

Bylinné směsi jsou na podobné problémy jako naše „staré“ čaje. Jen jsme jim dali zcela nové názvy.

I ty opět prošly změnami, díky měnící a stále se zpřísňující legislativě. Např. název Bylinný čaj Průdušky a kašel se změnil na Bylinný čaj BronTea a teď jej najdete pod názvem Bylinný čaj Dýchací cesty.

   čaje

Květový čaj – vzpomínka na sypané čaje

Speciálně namixovaný květový čaj je skvělou alternativou našich bylinkových čajů, který je ideální pro každodenní popíjení. Nádherně voní, ještě lépe chutná a obsahuje jen ty nejkvalitnější luční bylinky (Ibišek, růže, měsíček, chrpa, sedmikráska, slunečnice, sléz) a kousky jablíčka.

květový čaj   květový čaj