Vlajková loď firmy – Echinaceové kapky

délka čtení: 3 minuty

Echinacea – zázračná bylinka, která pomáhá. Věděli to před desítkami let i severoameričtí Indiáni. Proto nesměla v 90. letech chybět v rozšiřujícím se sortimentu firmy. Echinaceu můžete najít v různých formách přípravků. Dělají se z ní tinktury, tekuté extrakty, práškové extrakty (tablety, kapsle), čaje.

My se rozhodli pro lihové tinktury. V roce 1996, po přestěhování firmy do Šlapanic, jsme začali vyrábět Echinaceové bylinné kapky. 

“Domácí” tradiční způsob výroby

Kapky se vyráběly “domácím” tradičním způsobem. Do plastových nádob (hoboků) se nalil 96% líh a voda, nasypala se odměřená dávka byliny (sušený květ), vše se promíchalo a nechalo se macerovat. V této fázi jsme dlouho zkoušeli, testovali, až jsme přišli na tu správnou délku macerace, která z byliny dostane nejvíce účinných látek. Bylo  to stejné jako s tím pivem ve filmu Vesnička má středisková. 

Doktor (Rudolf Hrušínský): „To mi řekni, Karle, jak jsi přišel na to, že na sedmym schodě to má tu správnou teplotu?“ 

Karel (Marián Labuda): „Dlouhodobým zkoušením. Na šestým je teplý a na osmým už přechlazený.“ 

Po optimální době macerace se tinktura přelila přes síta do nových nádob. Ale jak dostat z “nasáté” byliny zbývající líh? Vyzkoušeli jsme všechno možné. A nakonec nejlepší byla klasická malá odstředivka na prádlo. Ano, ta, ve které se kdysi, když ještě nebyly automatické pračky,  odstřeďovalo prádlo. Ta, která tak ráda při zapnutí “poskakovala” po celé koupelně. Dělala to i u nás na výrobě. Ale dostali jsme z bylin zbývající tinkturu. Tinktura se nakonec přelila přes filtry opět do hoboků a čekala na naplnění. Bylo to velmi zdlouhavé a náročné. Hotový extrakt se pak plnil ruční plničkou do lékovek, které se ručně polepovaly samolepkou a vkládaly do krabiček. 

echinaceové kapky echinaceové kapky echinaceové kapky

Naše echinaceové kapky – jiné, ale přece stejné

Tyto krabičky za ta dlouhá léta, co je dodáváme na trh,  prošly (stejně jako např. masti) minimální úpravou grafiky. Prostě, aby je zákazník na první pohled v regálu lékárny nebo zdravé výživy vždy našel. A hned věděl, že to jsou “ony” – kapky od Aromaticy.

echinaceové kapky

Stavíme extraktárnu

O Echinaceové kapky byl stále větší a větší zájem, začali jsme vyrábět i další tinktury (Ginkgo biloba, Tužebníkové a Jírovcové kapky, Sibiřský ženšen).  Výroba tinktur byla ale velice komplikovaná a kapacitně již nestačila požadavkům trhu. Proto se v roce 2002 začalo se stavbou extraktárny.

Na místě bývalé kotelny, která se celá zbourala, vyrostla nová budova. Ta musela splňovat přísné podmínky pro hořlavé a výbušné prostředí a normy pro výrobu lihových extraktů. V listopadu 2002 došlo ke kolaudaci těchto prostor. 

Výroba byla vybavena vysoko objemovou nerezovou nádobou, ve které se byliny macerují, novým filtračním a lisovacím zařízením. A také automatickou plnící a balicí linkou. Výroba tinktur se tak mohla rozjet na plné obrátky.

Dopady lihové aféry na echinaceové kapky

V roce 2012 začal jeden z nejrozsáhlejších zločinů v Česku. Plán na rychlé zbohatnutí spočíval v míchání lihu se smrtelně jedovatým metanolem. Po této aféře dolehly všechna vládní opatření i na nás, poctivé výrobce. Protože lihové tinktury obsahují min. 40% alkoholu, je na ně nahlíženo jako na každý jiný alkohol. To znamená, že na kapkách o objemu 100 a 200 ml najdete kolky, naše výroba je pod kamerami a přísnou kontrolou Celního úřadu.

echinaceové kapky echinaceové kapky echinaceové kapky

Podzimní sezona se blíží. Už máte doma Echinaceové kapky? Kapky z firmy AROMATICA jsou zárukou nejvyšší kvality, která je léty prověřená.