Jak předejít nachlazení a co dělat, když je pozdě

Ťuk ťuk, podzim klepe na dveře! Někteří z nás se těší na šálky čaje, podzimní listí a sychravé počasí… Společně s počasím přichází také období spojené s virovými infekcemi dýchacích cest a chřipkových vln. Naštěstí existuje několik osvědčených rad, které pomůžou předcházet takovým podzimním nepříjemnostem. Které to jsou?

Léky nepomůžou, prevence ano

Rýma, nachlazení a bolest v krku – klasické (pod)zimní trápení, kterému se většina populace v sychravých měsících nevyhne. Posilovat imunitu (a tím pádem předejít nepříjemným nachlazením) můžete začít v průběhu celého roku. Zařaďte ke svým ranním a večerním rituálům lžičku echinaceových kapek. Třapatka nachová pozitivně ovlivňuje obranyschopnost organismu a uvolňuje horní cesty dýchací. Mezi další oblíbené způsoby patří změna jídelníčku, zdravá životospráva a otužování (více si můžete přečíst ZDE).

Imunitní systém také odráží naše mentální zdraví a kvalita spánku. Výzkumy ukazují, že osoby, které spí 5-6 hodin denně, byli při expozici viru v rámci studie náchylnější k nachlazení. A co dělat, když se u vás objeví příznaky nachlazení? Nemusíte běžet do lékárny pro krabičku s růžovým práškem. Tato onemocnění jsou zpravidla virového charakteru (rhinoviry, adenoviry, coronaviry,…) a na ty pomůže jen čas – postel, teplý čaj a čas. 

Jídelníčkem k lepší imunitě

Cibule a česnek – nerozlučná dvojka, kterou najdeme v každé spížce. A jaké zázraky společně dokáží! Ne nadarmo se česneku přezdívá přírodní antibiotikum. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a je považován za velmi účinný imunitní stimulant – nic tedy nezkazíte, pokud česnek i cibuli zařadíte pravidelně do vašeho jídelníčku. Nejlepší výsledky můžete očekávat, pokud cibuli i česnek budete konzumovat v syrovém stavu, ale pořádnou česnečkou nikdy nic nezkazíte!

Mezi další suroviny, které se podepíší na vaší imunitě, patří fermentované výrobky. Kefír, kimchi, kysané zelí, jogurty – přírodní probiotika, které mají pozitivní vliv na mikroflóru a s ním i spojené účinky na zdraví a obranyschopnost. A co ořechy? Ty jsou obecně vysokým zdrojem přírodních látek, které jsou v mnoha ohledech užitečné pro naše zdraví. Vyměňte brambůrky za ořechy, ale pamatujme – nic se nemá přehánět! Například para ořechy jsou nejbohatším zdrojem selenu, dokonce stačí sníst jen jeden ořech denně. 

Co dělat, když je pozdě?

Na prevenci nebyl čas a vy cítíte, že něco není v pořádku? Poslouchejme svoje tělo a čím dříve dokážeme problém podchytit, tím víc ušetříme času stráveným v posteli. Nebojte se, práce počká! Dejte nachlazení čas a do práce se vrhněte jakmile budete cítit, že jste 100% v pořádku. Není nic horšího než dlouhá, táhnoucí se rýma, které se nemůžete zbavit, kterému vévodí skvělý módní doplněk v podobě červeného, odřeného nosu. Pokud tomuto “trendu” chcete vyhnout, sáhněte po regeneračním Kosmínu na rty. Skvěle zacelí kůžičku a díky vysokému obsahu kafru pokožku prokrví a podpoří i hojení. Společně s heřmánkem tak tvoří ideální dvojku, která vám pomůže od odřeného nosu. A jak se zbavit rýmy? Napařujte si nosní dutiny, využívejte bylinky, inhalujte. Hlavně nos pravidelně uvolňujte a smrkejte (nikdy ne obě dírky ve stejném čase). Pomoci si můžete i masáží nosohltanu. Na dýchací cesty příznivě působí také jitrocelový sirup Avenisa s obsahem bylinných výtažků z tymiánu, mateřídoušky a lékořice. Díky svému složení napomáhá vykášlávání a posiluje imunitu. 

Které bylinky pomohou s nachlazením?

Pokud se jedná o nachlazení, drahé léky můžeme nechat v šuplíku a raději využijte přírodní moc bylinek. Název vám asi napoví, rýmovník pomůže s… Ano, s rýmou. Tato bylinka je nenáročná, pěstovat ji můžete téměř kdekoliv, hezky vypadá a navíc, s rýmou dokáže zatočit raz dva. Čerstvě utržené listky stačí zalít horkou vodou, bylinku nechat vyluhovat asi 3 minuty, slít a výluh podávat. Bylinka je navíc velmi aromatická a tato vůně odpuzuje komáry. I proto má své místo ve většině domácností u okna.

Levandule také skvěle poslouží. Ať už máte doma sušenou či čerstvou, můžete si uvařit silný výluh, který následně inhalujeme nebo kloktáme. Rozvar z listů i bobulí z černého rybízu by měl mít také své místo během léčebného procesu. Při nachlazení podporuje pocení, snižuje horečku a podporuje imunitu. Pokud nejste zrovna vášnivým sběratelem bylinek, zkuste náš Bylinný čaj nachleTEA. Díky pečlivě zvolenému složení bylin podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a to zejména díky obsahu třapatky nachové a černému rybízu. Čaj můžete pít preventivně a pomůže také během nachlazení.